1. Kako izgleda prvi pregled logopeda?

    Pitanje broj: #158924

    Želim da dete koje ima 6 godina odvedem kod logopeda, zbog problema pri izgovaranju glasova r i l. Kako da pripremim sina za prvi susret sa logopedom? Kako izgleda prvi pregled

    Odgovoreno: 30. 08. 2018.
    • Poštovani,
      Što ste vi opušteniji, biće i dete. Sa osmehom na licu pričajte o poseti koja Vas čeka. Recite da idete kod tete/ čike koji će mu pomoći da nauči lepo da priča. Da malo učite pa da u školu krenete spremni.
      Prvi pregled podrazumeva prvo opuštenu konverzaciju sa Vama i detetom, da bi kroz spontani govor opservirali stepen razvijenosti govora i jezika. Potom, po potrebi, korišćenje testova govornih i jezičkih, a to već zavisi od procene stručnjaka u datom trenutku.
      Pozdrav

Komentari na pitanje: #158924

    • Dipl. logoped Smilja Majević 15. 02. 2024.

      Poštovani, napredak ne možete ostvariti sa logopedom sa kojim se ne osećate prijatno vi i /ili dete. Sve preporuke, kvalifikacije i iskustvo u tom slučaju padaju u vodu. Pozdrav, Smilja Majević

    • Poštovani, odveli smo dete kod logopeda. To nije njegov prvi odlazak, ali je prvi kod gospođe koja nam je preporučena. Sam ulazak u ordinaciju, ako se tako zove, bio je jako neprijatan. Logoped je uzela osnovne podatke o trudnoći, nakon toga, o detetu, da je nakon toga krenuo napad na roditelje, i na kraju zaključak je bio da je moje dete takvo jer se sa njim loše radili. Naravno, nisam mogao da odćutim, već sam postavio pitanje da li smo mi kod psihijatra ili logopeda, gospodja je odgovorila da je na svom fakultetu imala 6 psihologija i da može slobodno i komotno da daje dijagnoze. Nakon toga je rekla da 11 glasova ne izgovara tačno jer nisu dudu, i da je iskrivili vilicu, što nam pedijatar nikad nije rekao, a gotovo stalno nam je u stanu, do toga da dete od silnih upala ušiju ne čuje dobro pa ne izgovara dobro. Na pitanje šta je konačno adijagnoza, rekla je da je duda. Deluje mi da je zaboravila šta je pre toga rekla. Nakon toga je usledio tretman njenih privatnih problema jer je samohrana majka, a kruna svega je bila ta KAKO JE JA, (tata) ČUDNO GLEDAM. Testove je dete dobilo da uradi, uradilo u potpunosti šta je tražila, i nakon toga je usledio komentar kako dete nema pažnju, odnosno ne drži ga jedno mesto jer se stalno pomera, i da ona prvo to mora da njim da radi. Nakon toga je usledilo pitanje da li dete koristi mobilni telefon, odgovario sam da da, igra igrice, na šta je gospođa rekla da će tako završiti na lekovima za šizofreniju. Iskreno, molim vas, dajte mi savet da li ići opet na ovu adresu ili tražiti pomoć stručnih lica.