1. Održavanje pažnje u osnovnoj školi

    Pitanje broj: #164066

    Moje dete je ovog septembra krenulo u školu i ima poteškoća da sedi sa pažnjom tokom celog školskog časa. Kako mogu da mu pomognem da održi pažnju?

    Odgovoreno: 26. 09. 2019.
    • Prvo treba da imamo u vidu da je polazak u školu velika stvar. Odjednom dete postaje veliko, odraslo, sa dosta obaveza koje do tada nije imalo. Pravila u školi su skroz drugačija od pravila u vrtiću. Raspored sedenja, raspored časova, prepiši sa table, zapamti šta je za domaći, a na sve to velika doza stresa prisutna u kući još od letos.

      Ako je dete savladalo predčitačke i predpisačke veštine, i pošlo spremno u školu, možemo očekivati da će period prilagođavanja trajati oko mesec dana. U slučaju da je dete krenulo u školu nespremno, ne možemo očekivati da će moći da sarađuje jer u stvari ne može da prati nastavu.

      Ako je prva situacija u pitanju, sačekajte ovu i eventualno sledeću nedelju i očekujem da će se ponašanje poboljšati. U slučaju da nije odrađena adekvatna priprema za školu, ne možemo se nadati da će dete samo prevazići teškoće već mu moramo pružiti adekvatnu pomoć i podršku. U tom slučaju se javite logopedu i krenite sa logopedskim tretmanom.