1. Kako stimulisati govor trogodišnjaka

    Pitanje broj: #168960

    Imam dječaka koji ima 3 godine i skoro 2 mjeseca. Njegov fond rijeci je mali (mama, tata, tuta, cuca, čeča (seka), daj, evo, eto, dedo, čaj, mlječo (mlijeko), pas, mačka (maca) itd). Sklapa samo jednostavne rečenice tipa: To je to, Daj jest; Daj tutu, Hoću to, Neću ovo itd). Razumije sve, gestikulacijom odlično sve pokazuje ( šarafciger, puhanje balina, kuhanje itd).

    Mene brine to što njegovi vršnjaci koje poznajem već tečno govore i vode dijaloge. Napominjem da ne ide u vrtić i da ga je u periodu od 1-2,5 godine čuvala teta koja skoro nikako nije uspostavljala verbalnu komunikaciju s njim. Sada ga čuva teta koja je dosta aktivnija. Molim Vaše strucno misljenje, šta preporučujete? Kako podstaći dijete da govori?

    Odgovoreno: 28. 04. 2020.
    • Poštovana,

      Slažem se sa vama da postoji kašnjenje u razvoju govora i jezika. Na ovom uzrastu se očekuje bogatiji rečnik i složenija rečenica.

      Šta je tačno uzrok ovom kašnjenju, sada možemo da pretpostavljamo. Važno je za dete da osoba sa kojom provodi najviše vremena ostvaruje komunikaciju sa njim. Dobro je da je to što navodite da ga trenutno čuva žena koja je aktivnija po pitanju govora. Važno je samo obratiti pažnju da li ona mnogo priča ili razgovara sa detetom. "Mnogo priča" podrazumeva da dosta toga kaže, ali da ne uključuje sagovornika/dete već sama pita i sama odgovara. "Razgovara" podrazumeva da izgovori rečenicu/pitanje i čeka da joj sagovornik/dete odgovori (bilo rečima, rečenicom ili gestom, mimikom....). Ono što će podstaći razvoj govora kod deteta jeste da se sa detetom razgovara.

      Takođe je važno i kako razgovaramo sa detetom, kao i šta mu govorimo. Sa detetom razgovaramo o onome što se dešava sada i ovde. A rečenice koje mu upućujemo treba da budu u skladu sa njegovim govorno-jezičkim mogućnostima. Znači, proste i jednostavne, lako razumljive, da bi dete moglo da ima model koji će kasnije i kopirati.

      I pored ovih saveta koje sam vam dala, predlažem da uradite i logopedski pregled. Da bi vas neko pratio i davao smernice za dalji rad kod kuće.

      Pozdrav

Komentari na pitanje: #168960