1. Dva termina nedeljno kod logopeda

    Pitanje broj: #160689

    Krenuli smo sa detetom kod logopeda. Dete ima 8 godina i želimo da ispravimo izgovor glasa R. Zanima me da li je neophodno ili potrebno da se dva puta nedeljno ide logopedu? Čini mi se kao da je detetu to malo naporno.

    Hvala unapred na odgovoru i nadam se da će mi odgovoriti logoped Smilja Vukotić.

    Odgovoreno: 22. 01. 2019.
    • Poštovana,

      Odgovara Smilja Vukotić.

      Moja praksa je da deci koja imaju teškoće u izgovoru glasova zakazujem dva termina nedeljno. Razlog za to jeste što se i roditelji, a i dete, opuste kad je razmak između termina veći i jednostavno ne vežbaju sve do dana pred narednu terapiju. A to nije dovoljno.

      Naravno, uvek je bilo i biće izuzetaka. Postoje roditelji koji ozbiljno shvataju da se mora vežbati. Logoped je neko ko vas vodi kroz proces korekcije. On će inicirati i izazvati glas, naći na koji način treba pristupiti problemu, a roditelj je taj koji će to primeniti u svakodnevnoj komunikaciji sa detetom i vežbati sa detetom svaki dan. Vežba ne podrazumeva uvek sedenje za stolom. Šetate se do radnje, vežbate izgovor. Vozite se kolima, vežbate opet. Tuširate dete i spremate ga za spavanje, vežbate. Taj glas dete treba da koristi uvek i svugde. Vežbajući uvek i svugde vi detetu pokazujete kako da ga koristi.

      Tako da, ako spadate u ovu drugu grupu roditelja, koji će odgovorno vežbati, dogovorite se sa logopedom da tretmani budu ređi.