1. Dijagnoza f83 - mešoviti poremećaj deteta

    Pitanje broj: #142313

    Poštovani, moja ćerkica ima 2 godine i 4 meseca, dobila je dijagnozu f83. 0. Šta to tačno znači i da li će ona moći da dostigne svoje vršnjake, za sada ne priča, nema ni pasivnog govora i ne razume moje komande ne pokazuje ni prstom kada nešto želi niti kada je pitamo gde je kuca ili nešto da donese, slab kontakt očima i slaba pažnja, ne prilazi ljudima, kako bi trebalo da se ponašam sa njom?

    Odgovoreno: 05. 02. 2019.
    • Poštovana,

      Dijagnoza F83 podrazumeva mešoviti poremećaj. Mislim da ste jednim delom svesni da kašnjenje postoji. Važnije od toga šta je doktor napisao na papiru jeste uključivanje deteta u stimulativni rad. I to odmah sad, danas, ove nedelje.

      Dijagnoza se najčešće piše nakon prvog pregleda na kome dete može da ne pokaže sve što zna, da bude razdraženo ili umorno ili da mu se, naprosto, ne svidi doktor ili logoped. Dete ima pravo na to. Vi ste svesni kašnjenja koje postoji. Počnite sa logopedskim tretmanom, možda je potrebno uključiti i radnog i fizioterapeuta (nemam dovoljno podataka o detetu, raspitajte se da li je potrebno). Kad krenete sa tretmanima, sve što radi terapeut/logoped radite i vi kod kuće više puta na dan. Nakon nekoliko meseci tretmana možete sa svojim terapeutima razgovarati o tome šta se može očekivati u budućnosti.

      Bilo kakve prognoze da vam ja dam ovako on-line bilo bi neprofesionalno.

Komentari na pitanje: #142313

    • Kako nauciti dete od 3 ipo godine da glasnije priča glasnije ima problem sa govorom ide kod logopeda. Sta treba tranziti od ORL. Da proveri da li detetu nije ostecen sluh?