Decak ima 27 meseci. Kasnije je poceo da hoda (16, 5 meseci) , pokazuje prsticem (20. Mesec) , kontak ocima nesto ranije, zdruzena paznja je prisutna unazad nekih 6 meseci (i tu je kasnio) . Tada su se javile prve reci, ali tek sa 25 meseci je poceo da ponavlja neku rec kada ga zamolimo. Mene brine sto je taj napredak nekako usporen i sto retko hoce da kaze nesto samoinicijativno (samo ako ga nesto bas zainteresuje ili da trazi vodu ili sladoled u poslednje vreme) . Voli da igra, da slusa pesmice, ali je svega par puta ponovio neku rec iz pesme (jedva razumljivo) . Krenuo je i u vrtic, pa se nadam da ce to imati pozitivnog ucinka, ali vas molim za neki savet, kako da podstaknem dete na komunikaciju i da recima, a ne placem, potrazi to sto zeli i sl. Imam utisak da ima problema i sa senzornom integracijom, jer lose podnosi dodire (place pri kupanju, pranju kose, presvlacenju) . Inace je veselo dete, duhovit je veoma za svoj uzrast, ali imam nekada utisak da mu razumevanje malo kasni za vrsnjacima, tako da je i to mozda dovelo do sporijeg razvoja govora. Unapred zahvaljujem i pozdravljam vas.

    Odgovoreno: 26. 09. 2011.
    • Poštovana,
      Za razvoj govora, tj onoga što kažemo neophodno je razumevanje, tj impresivni govor.
      ne zahtevajte od deteta duge odgovore, dovoljna je jedna reč. Ili ponudite detetu dva odgovora: hoćeš li vodu ili sok?
      pre svega, smatram da treba da se javite logopedu i da dete treba da bude uključeno u logopedski tretman, takođe trebalo bi uraditi i psihološku procenu.