Poštovani, imam devojčicu od 8 godina. Od 5 i po godina idemo kod logopeda radi mucanja, stim što ja nebih rekao da baš muca već ne izgovara glasove istom glasnoćom pa se neki put u jednoj reći ne čuje zadnji slog kao da nema dovoljno vazduha da izgovori reč do kraja. Možete li da mi objasnite očemu se radi i dali postoji veza sa krajnicima s obzirom da ih nije operisala. U familiji niko nije imao takav problem. Pozdrav

    Odgovoreno: 22. 12. 2010.
    • Poštovani,
      Ako sam dobro shvatila, ona ne kontroliše vazdušnu struju i ne uspeva da glasno kaže celu reč do kraja. To je dizartrija. I mucanje je jedan tip dizartrije, ali u nedostatku podataka ne mogu vam ništa više reći. Da li ona ima problema sa krajnicima? Da li su uvećani, ometaju je da diše i govori? Ako je odgovor ne, onda oni ne utiču na govor. U suprotnom treba da ih izvadite jer ometaju njen svakodnevni život, spavanje, menjaju njen oblik lica. . .