Moj sin ima 4 godine i ne može pravilno izgovoriti slova l, lj, r, š, č, ć, ž. Sličnu govornu manu mu ima i djed po ocu. Zanima me da li mu je potrebna pomoć logopeda ili treba sačekati da bude malo stariji? Hvala unapred!

    Odgovoreno: 16. 03. 2010.
    • Poštovana,
      Potrebna vam je u ovom trenutku pomoć logopeda jer se očekuje da dete sa 4 godine pravilno izgovara l, ž, š, č, i ć. A tek od 5. Godine glasove r i lj. Govorne mane nisu nasledne u tolikoj meri koliko se misli. Veći uticaj ima to koliko vremena dete provodi sa tom osobom, i da li se identifikovala sa njom i njen izgovor glasova ima kao govorni uzor.