Poštovani, moj sin imaće 4 godine za mesec dana. U zadnjih godinu dana, pojavljuje mu se fiziološko mucanje u fazama. I sad je opet u fazi kad dosta teško izgovara reči. Ja mucam od pete godine, uplašila sam se kao dete. Suprug je mišljenja da me sad kopira, a ja opet ne mislim tako. Mislim da je opet naišla neka faza, i očekujem da prođe. Čak je jednom razgovarao s njim i rekao mu da ne treba da imitira mamu, kako priča. Zaista sam jako zabrinuta, pokušavam da ne primećujem, ne pokazujem to njemu. Ne bih volela da i on muca. Da li je zaista reč o novoj fazi, ili nečemu drugom. On je već veliki i razume sve. Ne znam kako da reagujem. Ne ispravljamo ga, sačekamo da završi kad počne da priča. Unapred hvala jako zabrinuta majka.

    Odgovoreno: 06. 01. 2010.
    • Poštovana,
      Shvatam da ste se jako uplašili i razumeme vas. Dobro je što se ponašate kao da to ne primećujete, što ga ne ispravljate,. . . Ne bi trebalo da mu skrećete pažnju na govor, razgovorom o tome, kao ni da mu skrećete pažnju na vaš govor, tj. Na to da vi mucate. Posetite logopeda koji će čuti vas i njega i dati vam dalje smernice za to kako da se ponašate.