Postovani, imam problem sa izgovaranjem slova s, i to mi predstavlja psihicku tenziju pri razgovoru. . . I s obzirom na to da zelim da se bavim javnim poslovima to mi predstavlja nedostatak. . . Mozete li da mi pomognete i da mi kazete neke tehnike za resavanje ovog problema? I ukoliko mozete da mi odgovorite na moj mejl. . . . . Hvala. . . . . . . . . .

    Odgovoreno: 05. 11. 2009.
    • Poštovani,
      Postoje određena pravila, tj. Zna se koji je položaj govornih organa pri izgovoru svakog glasa. Tako se glas s izgovara tako su usne poluotvorene, blago razvučene, zubi se blago dodiruju, vrh jezika blago povijen iza donjih sekutića, bočne strane jezika dodiruju kutnjake, a srednji deo spušten da bi tu prošla vazdušna struja, itd. Smatram da je neophodno da posetite logopeda koji će videti i čuti vaš izgovor. Tada će on uočiti koji segment izgovora nije odgovarajući, i gde grešite. I tek tada će ciljanim tretmanom moći da vam pomogne da to ispravite. Drago mi je da želite da poboljšate svoj javni nastup i svoje govorne sposobnosti. Želim vam puno strpljenja i puno snage da ne odustanete od rada i vežbanja, tako će doći i rezultati