Postovani, nasa kcerkica ima 6 god. Ide u obdaniste. Problem je slovo r. Dogo je izgovarala luka za ruka, liba, za riba i sl. Sada je napredovala, pomenute reci izgovara normalno, ostalo je slovo r izmedju suglasnika kiv za krv, pivo za prvo. Kako reagovati, da li je dovoljan logoped koji povremeno posecuje obdaniste. Koja je gornja granica za otklanjanje ovog problema? Unapred zahvalni

    Odgovoreno: 20. 09. 2009.
    • Poštovani,
      Smatra se da sa korekcijom glasa r treba da se krene nakon 5. Godine pod uslovom da je dete savladalo sve ostale glasove srpskog jezika. Savetujem vam da za sada ne preduzimate ništa, velika je verovatnoća da će ona samostalno to savladati. Kao što ste i sami primetili, napredovala je i dobila pravilan izgovor glasa r na početku reči. To je u potpunosti očekivano, jer i logoped kad krene sa korekcijom nepravinog izgovora kreće od reči koje počinju na traženi glas.