Postovani, imam problema sa mucanjem. Ne mucam stalno vec ne znam kako da vam opisem, kad sam u nekoj stresnoj situaciji ili kad se osecam zabrinuto. Kada sam u velikoj guzvi i kada treba nesto da kazem ili kupim jednostavno neku rec ne mogu da lepo izgovorim. Zasto mi se to desava i kome da se obratim?

    Odgovoreno: 25. 08. 2009.
    • Poštovani,
      Najčešće situacije koje "provociraju" zastajkivanje u govoru, pauze, ponavljanja slogova ili reči. . . Jesu ove koje ste naveli. Često se spominju i javljanje na telefon, usmeno odgovaranje, upoznavanje, nove ili, pak, potpuno nepredviđene situacije. Svakako, važno je napomenuti da je sve to individualno i da nešto što će biti okidač kod jedne osobe ne mora da znači da će dovesti do zamuckivanja kod nekog drugog. Treba da se javite logopedu kako biste krenuli sa ciljanim tretmanom i dobili savete kako da mucanje prevaziđete. Logopedi rade u većini domova zdravlja, a možete se obratiti i logopedima u zavodu za psihofiziološke poremećaje i govornu patologiju, kralja milana 52, beograd.