Moj sin u septembru polazi u školu. Bio je živahno dete sigurno u sebe i ljubav roditelja. Kasno je progovorio, sa oko tri godine i brzo je pričao. Na testiranju za školu je bio smiren, duhovih, jednom rečju savršen. Sa svojim vršnjacima i vaspitačima bio je pet dana na rekreativnoj nastavi u blizini našeg mesta. Ubrzo pošto je došao počeo je da zamuckuje. Svakim danom sve više i više. Ne zamuckuje u svakoj rečenici, ali mu se dešava da žmirka, krije pogled, veoma dugo pokušava da započne rečenicu. Postao je veoma osetljiv, ranije je veoma dobro podnosio šalu i sam se šalio. Sad mu sve smeta. I sam je svestan da zamuckuje i to mu smeta. Čak je i plakao zbog toga. Napominjem da se sve ovo odigralo u prethodne dve nedelje. Kako mi kao roditelji da se ponašamo, koje stručnjake da konsultujemo, da li se ovaj problem može sanirati do škole?
    Unapred hvala.

    Odgovoreno: 10. 07. 2009.
    • Poštovani,
      ono što je sad najvažnije jeste brzo i pravilno reagovanje. Obratite se logopedu u mestu vašeg stanovanja, već od ponedeljka. A ono što vi treba da radite, par jako važnih stvari, ne skrećite mu pažnju na njegov govor, ne ispravljajte ga, ne tražite da ponovi ono što je rekao, ne kažnjavajte ga, ne dozvolite da stiče povlastice zbog trenutne situacije, obratite pažnju na ono šta govori a ne kako govori, govorite smireno, ne vičite, ne upadajte jedni drugima u reč, igrajte se igara koje ne zahtevaju govorenje (igrajte se loptom, slagažite slagalice, kockice). Svakako vaš logoped će vam na pregledu dati još korisnih saveta kojih treba da se pridržavate, i započeće sa korekcijom govora koju ćete, po njegovim uputstvima, sprovoditi kod kuće svakodnevno.