Poštovani,
    moj dečak je ovih dana napunio 2 godine i posmatrajući ga u krugu njegovih vršnjaka on ne govori dovoljno i vaspitačica kaže da nema pažnju. Bili smo kod logopeda i kaže da je hiposenzitivan na podražaje i da nema povratnu komunikaciju. Biće da ga nismo učili na pravi način. On je rekao par reči ali ih ne koristi često, izvršava naloge i ponekad uspevam da dobijem povratnu komunikaciju na bar 2 minuta, odn pažnju. Radim po savetu logopeda kući sa njim i bili smo na par tretmana. Proverili smo sluh i čitav pregled kod orl i sve je u najboljem redu. Koliko je stvar ozbiljna? Jako sam zabrinuta, da li je to stvar samo njegove lenjosti ili je to neki ozbiljan "poremećaj" što me plaši. Inače dete je potpuno zdravo. Muče me stručni termini i što niko neće da vam pojasni šta se u stvari dešava. Čini mi se da uz puno truda, što nije sporno, stvar može da se popravi.
    Molim za vaše mišljene i savet, zabrinuta mama!

    Odgovoreno: 24. 06. 2009.
    • Poštovani,
      ono što trenutno ne treba da radite jeste da krivite sebe i preslišavate se šta ste uradili a šta niste, tražite krivca i razmišljate o tome šta bi bilo kad bi bilo. Situacija je takva kakva jeste, hajde da je rešimo. Često ne možemo sa sigurnošću da utvrdimo šta je to tačno prouzrokovalo kašnjenje u govorno-jezičkom razvoju. Najčešće je to zbir različitih faktora. Sad je bitno da pratite uputstva logopeda i da kroz igru sa svojim detetom stimulišete njegov razvoj. I posmatrajte šta se dešava: kako prihvata kontakt sa vama i nametnute aktivnosti, da li primećujete napredak, da li lako zaboravlja naučeno, u kojim situacijama negoduje. . . Niko vam dijagnozu ne može postaviti nakon prvog pregleda, pogotovo ne na mlađem uzrastu. Potreban je period praćenja nakon koga nešto sa sigurnošću možemo da tvrdimo. Svaka dijagnoza treba da vam se objasni, na to imate pravo kao roditelj. Tako da sledeći put slobodno pitajte logopeda šta ta neka reč znači, ili pitajte mene. Ono što vam sad svakako predstoji jeste puno rada i truda, kao i kontinuitet u radu.