Poštovani,
    Moj sin u Oktobru puni 3 godine i slabo govori, svega nekoliko reči. Ovih dana je počeo da govori slova a, i, p, b. Razume sve što mu se kaže, kad traži nešto onda pokaže prstom ili kaže daj. Molim Vas za mišljenje i da mi kažete kakve vežbe bih mogla da radim sa njim kod kuće.
    Unapred zahvalna!

    Odgovoreno: 08. 06. 2009.
    • Poštovani,
      Svakako je stanje alarmantno i neophodno je što pre krenuti sa intenzivnom stimulacijom govora i jezika. Ono što je bitno u ovom periodu jeste koliko reči u svom vokabularu dete ima, koje su to reči, da li se pravilno njima služi, da li pokušava da dve reči spoji u rečenicu, da li razume ono što mu govorite, da li poštuje zabrane, da li izvršava naloge... Ono što je sad najmanje važno jeste koje glasove ima i koje glasove pravilno/nepravilno izgovara. Savetovala bih vam da se obratite logopedu u vašem domu zdravlja ili pri najbližoj bolnici da bi se prvo utvrdilo zašto vaše dete kasni u govorno-jezičkom razvoju. Otkrivanjem uzroka, nalakše se utiče na posledice. Ono što vi za početak možete da uradite jeste da pričate sa svojim detetom, da se služite kratkim i jasnim rečima i prostim rečenicama, da ga vodite kroz aktivnosti koje izvršavate tako što ćete mu objašnjavati ono što radite ili ono što ono radi, da mu skrećete pažnju na zvukove iz prirode ( onomatopeja), da se igrate sa njim i da to propratite govorom... Ovo je nešto najuopštenije, svakako ćete konkretnije savete dobiti od logopeda koji bude pregledao vaše dete.
      Pozdrav.