Poštovani,
    moj sin ima 5 godina i nepravilno izgovara slovo "l", naime, više zvuči kao "lj", a ponekad i kao "v". Kada je pravo vreme za logopeda i ima li potrebe za tim, ili će se govor sam od sebe vremenom ispraviti. Da napomenem, iako možda to nema nikakve veze, detetov otac ima 46 godina i nepravilno izgovara "r" i "l".
    Unapred zahvalna

    Odgovoreno: 01. 05. 2009.
    • Poštovana,
      Nažalost, govor vašeg deteta se neće sam ispraviti. Neophodno je da se obratite logopedu i da što pre krenete sa intenzivnim radom na korekciji glasa l, kao i svakako glasa r. Postoje određena odstupanja od pravilnog izgovora glasova koja mogu da se u jednom periodu detetovog razvoja tolerišu i da se smatraju fiziološkim. U ovom uzrastu očekuje se da dete pravilno izgovara sve glasove srpskog jezika. Godine oca nemaju nikakav uticaj na pravilnu artikulaciju, pa čak ni na razvoj govora i jezika. Ali ono što će svakako biti značajno za vašeg logopeda jeste očev nepravilni izgovor kritičnih glasova. To ne znači da je korekcija izgovora vašeg deteta nemoguća, već će samo biti neznatno prolongirana i kompleksnija zbog lošeg govornog modela kod kuće.