Postovana, imam sina koji ce u julu da napuni 3god, zanima me dali je normalno u njegovom uzrastu da jos uvek ne zna pravilno da izgovori slovo r, l, slovo p zna da kaze ali kad treba da izgovori rec ptica on slovo p guta i kaze tica. Takodje slovo r guta u izgovaranju reci, kao i slovo l. Slovo s zna da kaze, ali mu se nekad desava da i to slovo proguta u nekim recima. Predpostavljam da je jos uvek rano da ne zna ona malo teza slova, kao npr lj, nj. . . Slovo z'kao zaba ne zna bas najbolje da kaze, umesto sa z'on izgovori sa z. Ili jednostavno mi kazite koja slova bi trebao da zna da izgovara u ovom periodu, a koja malo kasnije. Njegove recenice su uglavnom kratke, razume sve sta mu se govori, trazi sta zeli, ponekad kaze sta zeli a ponekad pokaze prstom. Inace je pomalo da kazem hiperaktivno dete, stalno u pokretu, ide u vrtic, mislim da mu je slaba malo komunikacija sa ljudima, kad ga neko pita kako se zove on cuti nece da kaze, a sa decom se rado igra. Ne znam dali je potrebno da ga vodim kod logopeda, uvazavam vase cenjeno misljenje, unapred zahvalna

    Odgovoreno: 28. 04. 2009.
    • Kad napuni tri godine od deteta se očekuje da pravilno izgovara s, z i c (ovo se odnosi na tzv. Kritične glasove, svakako se podrazumeva pravilan izgovor vokala, ploziva - p, b, t, d, k i g, zatim m i n) . Nakon toga, sa četiri godine - š, ž, č, l; dok tek sa pet - r. Takođe, naveli ste da vaše dete ima problem sa izgovaranjem klasterskih kombinacija (tj. Reči u kojima se dva konsonanta nalaze jedan do drugog, npr. Ptica) . Imajući u vidu njegov kalendarski uzrast, tj da on još uvek nema ni tri godine, sve je u okviru razvojnih normi. Po pitanju jezičkog razvoja - od deteta se očekuje da razume govor sredine, da izražava svoje želje i potrebe, kao i to da ima prostu rečenicu. Opustite se, trenutno nema razloga za brigu, a verujem da će sa sazrevanjem govorno-jezički razvoj nastaviti pravilno da se razvija.