Poštovani,
    Moje dete ima dijagnozu dislalia i mucanje ima 10 godina šta je to dislalia kako se manifestuje i da li se leči?
    Hvala

    Odgovoreno: 23. 04. 2009.
    • Poštovana,
      Dijagnoza dislalija odnosi se na nepravilnu artikulaciju glasova. To obuhvata omitovanje nekog glasa (potpuno neizgovaranje glasa), supstituciju (kad dete jedan glas zamenjuje nekim drugim, najčešće sličnim po izgovoru) kao i distorziju (oštećen izgovor datog glasa, tad roditelji kažu da dete npr. šuška...). Svakako, dislalija se koriguje pravilnim tretmanom i upornim vežbanjem. Sa korekcijom određenih glasova može da se krene već od 3. godine, a očekuje se da dete sa 5 godina sve glasove srpskog jezika izgovara pravilno. Savetovala bih Vam da što pre potražite pomoć logopeda i krenete u korekciju izgovora i savladavanje tehnika za korekciju mucanja.
      Pozdrav.