Postovanje, imam jedno konkretno pitanje, ako bi ste bili ljubazni da mi izadjete u susret i date odgovor.Sin mi ima 2 god.i 7 meseci. Moje pitanje se odnosi na to da li je po razvojnim normama sa njim sve u redu,sto bi se reklo. Razlikuje predloge u,na,pored. Sastavlja prostije slagalice,od 3-4 dela. Koristi prosto-prosirene recenice od nekoliko reci, naravno agramaticne i nije bas svaka rec pravilno izgovorena, ali 90% njih je razumljivo / primer-govori za starijeg brata Vuka-"Vuk sedi dede,Ogi (on) mame".Zna da recituje pesmice, da razlikuje i imenuje boje i broji do 3, koja je leva,a koja desna ruka i noga.Razlikuje neke od suprotnosti- puno/prazno, dan/noc, otvoreno/zatvoreno,veliko i malo, tanko i debelo, itd.Jako cesto se igra "kao" igara (najvise i najcesce sa starijim bratom,uz medjusobni dijalog).Imitira govor i ponasanje osoba iz okruzenja.Postavlja pitanja gde je neko, sta radi... Kada me recimo vidi da kuvam kafu, postavlja upitnu recenicu-"Mama,kuvas kafu!", "Mama ja vojim tebe!", itd.Ono sto mene zapravo zabrinjava jeste da li je i u kojoj meri normalno, shodno njegovom uzrastu, to sto stalno prica o sebi u trecem licu, zatim kada se zaigra sa nekom igrackom, a nekad i sam sa sobom- prica, "sebi u bradu",nesto ponavlja sto nema nikakav smisao,kao neku izmisljenu rec,brbljanje. Takodje,dogadja se da nekad odbija da izvrsi odredjeni zahtev, da se zaplace ako se udaljim u drugu prostoriju, napadi besa na uskracenje bilo cega zeljenog u tom trenutku.Unapred veoma zahvalna, jedna mozda naporna i preterano zabrinuta mama :) , Tamara Stojanovic. .

    Odgovoreno: 29. 05. 2021.
    • Poštovana Tamara,

      Sve što ste naveli da vaše dete zna i radi jeste u skladu sa normama za uzrast.

      Zamenicu ja kod deteta očekujemo nakon 3.godine.

      Smatram da po pitanju govora i jezika ne bi trebalo da budete zabrinuti. Ako i dalje imate nedoumice, javite se logopedu koji ce obaviti pregled.

      Za savet po pitanju kontrole besa i negodovanja, najbolje bi bilo da se posavetujete sa psihologom.

      Sve najlepše