Postovani, imam cerkicu od godinu i deset mjeseci. Po vasem savjetu makli smo joj dudu. U pravu ste bili veoma brzo je zaboravila na nju, evo vec mjesec dana kako je ne koristi. Zanima me da li ce ispraviti neke stvari u govoru, prvenstveno me malo plasi sto izbacuje jezik kada prica, tacnije izmedju zuba ga stavlja. To nama izgleda simpaticno ali da li ce vremenom ispeglati taj svoj nacin izgovaranja. Veoma rano je progovorila i sada izgovara viseclane recenice i sporazumijvamo se kao da ima tri godine. Ali slovo h izgovara kao f i jetik joj bas cesto ide kroz zube.

    Odgovoreno: 28. 01. 2020.
    • Poštovana,

      Drago mi je što ste se ponovo javili. Cenim to što ste poslušali savet i uspeli da se rešite dude. Svaka vam čast!

      U narednom periodu razvoja cilj je da dete bogati svoj rečnik, da se oglašava rečenicama, da uči nove stvari. Govor i izgovor glasova se prate, ali u ovom periodu ne koriguju. Pošto ste uspeli da izbacite lažu sad možemo očekivati bolji jezički razvoj (jer su detetu sad usta slobodna za govorenje) kao i bolji govor (dete će aktivnim govorenjem vežbati svoje govorne organe i kroz vežbu usavršavati svoj izgovor). Najraniji period za neku korekciju ovih glasova bi bio oko 2,5 godina. Do tada se opustite i uživajte u komunikaciji sa svojim detetom.