Poštovani, moj deda (73 godine) je imao moždani udar 24. 5. 2016. Zamolila bih vas da mi protumačite ovaj nalaz: pri prvom pregledu registruje se pretežno fluentan spontani govor, dobre artikulacije i prozodije, sa deficitom semantički sadržajnih reči, teškoćama u prizivanju reči, te pojavom verbalnih parafazija i neologizama, dobre dužine fraze, bez agramatizma. Auditivno razlikovanje reči redukovano, neophodno ponavljati stimuluse, utisak "čitanja s usana": na slikovnom materijalu 34/72, šema tela 14/18. Izvršava samo pojedine jednostavne naloge (2/15) . Automatske serije relativno očuvane. Repeticija oštećena. Narednih dana utisak blažeg spontanog oporavka (blaža redukcija parafazičnosti, nešto informativniji iskaz; i dalje prisutni zastoji i teškoće u prizivanju reči) . Konfrontaciono imenovanje oštećeno u većoj meri po tipu ekspresivne anomije, sa povremenom nemogućnošću prizivanja reči (bnt: 14+3ed. Gr. /60) . Čitanje blaže paraleksično; delimično moguće razumevanje pročitanog: reči 7/10; rečenice 5/10. Pisanje (na diktatu reči) sa lit. Paragrafijama i ispuštanjima grafema, povremeno distorzija reči do neologizama. Nalaz u većoj meri odgovara vernikeovoj afaziji. Unapred hvala.

    Odgovoreno: 29. 06. 2016.
    • Poštovana,
      Nastale su teskoce u govoru, tj jeziku, nakon mozdanog udara. Takve teskoce se zovu afazije, pa sad se one dele u zavisnosti od prisutnih teskoca u govoru i jeziku. To sto vas deda prica najcesce nije smisleno, dugo mu treba da nadje pravu rec, ili da je pravilno upotrebi. A naruseno je i njegovor razumevanje onoga sto mu se kaze. Neophodan je logopedski rad na korekciji jezickih deficita i istih tih ispada na planu citanja i pisanja.