Postovani, imam djecaka koji je u aprilu napunio dvije godine. Djecak je koji ima veliki fond rijeci za svoj uzrast. . . Vec dosta pjesmica zna sam da odrecituje a pri tom obozava da mu se citaju price. Od pre neki dan pocinje da zapinje kad izgovara neke rijeci. U nekim momentima to bude samo prvo slovo a ponekad i jednu rijec ponovi vise puta, dva tri puta, pa tek onda kaze sledecu rijec koja slijedi. . . Ili situacija kada pocne da izgovara nesto pa vidi da se pati on jednostavno samo prestane ili formulise nekim drugim redosledom rijeci pa izgovori. Molim vas da mi date savjet kako da se ponasamo prema takvom djetetu, da li je potrebno da ga odvedemo logopedu iako je u tom uzrastu. Hvala vam unaprijed na odgovoru.

    Odgovoreno: 06. 06. 2016.
    • Poštovana,
      Smatram da je ipak potrebno da se javite logopedu. To ne znači da dete treba odmah da bude uključeno u tretman (o tome će odlučiti logoped) već da neko počne da vas periodično prati i blagovremeno primeni odgovarajuće korake. Ali pre svega je važno vaše ponašanje i korekcija istog. Ne opominjite dete i ne ispravljajte ga u govoru, ne sažaljevajte ga, i ne kažnjavajte. Ne pokazujte svoje nezadovoljstvo načinom na koji govori, i ne pitajte ga zašto ono sad tako govori. . . I sl. U pokazivanje nezadovoljstva spada i coktanje, mrštenje i slične stvari, deca to čuju i osete, pa će se i govor pogoršati. Ne nagrađujte ga kad ne muca. Ponašajte se kao da se ništa ne dešava. Kao da su svi dani isti kao i oni prethodni, pre pojave zamuckivanja. Obraćajete pažnju šta vam dete kaže, a ne na koji način pokušajte da usporite svoj govor, ali da ne zvuči da govor robota već čoveka. Igrajte se više igara koje ne zahtevaju govor. Lopta, slagalice, kocke, bockalice. . . Tako da malo smanjite čitanje priča, i ne čitajte mu nove već za sada samo stare, već poznate. Ne bogatite dečji rečnik u ovom periodu, dozvolite mu da ispliva i da se izbori sa fondom koji već koristi.