Postovani, imam cerku od 22 meseci. Rodjena je sa mikrocefaliom, uredno kontrolisana od strane psihologa, neurologa, geneticara, fizijatra, logopeda (dve pregleda do sada) . Razvoj deteta je u skladu sa uzrastom. Nema problema i nema simptoma koji ukazuju na dijagnozu sem obima glave koja kontinuirano raste ali i dalje je ispod ocekivanog za uzrast. Dete adekvatno reaguje na zahteve i naloge (daj, donesi. . .) , razume uglavnom sve sto joj se kaze, pokazuje delove tela, igra joj je konstruktivna. Psiholog je konstatovao da dete nema problema sto je i vidljivo. Sto se govora tice, izgovara "mama, tata, baba, daj, tu, ovo, cao, papa, alo, bebe, brm brm, av-av, mjau, ne, da. . . ". Ne kombinuje reci. Koristi prvi slog reci za vise stvari-"ko" je i "konj" i "kosh", "ba" je i "bazen" i "baciti". Da li smatrate da je govor u skladu sa uzrastom? Obzirom da smo kod loopeda isli samo dva puta i tada je konstatovano da nema potrebe za tretmanima, da li mislite da treba da posetimo i nekog drugog logopeda i zapoceti neki tretman? Unapred zahvalna

    Odgovoreno: 01. 03. 2016.
    • Poštovana,
      Postoje norme ali isto tako svaka norma ima i svoja odstupanja. Sa 18 meseci se očekuje da dete počne da spaja dve reči u rečenicu, sa tolerancijom od 6 meseci (pošto nismo svi isti i međusobno se razlikujemo) . Ako niste dobili savet kako da kroz igru stimulišete devojčicu da formira rečenicu, javite se logopedu. Ako jeste, a rečenica se ne pojavi do uzrasta od 24 meseca, moraćete da započnete logopedski tretman