Pozdrav, zanima me za dete, za nekoliko dana ce da napuni 3 godine, vec dugo vremena govori normalno sa tezim izgovaranjem nekih slova sto je za njegovo doba verujem normalno. U poslednjih mesec dana pojavio se problem kad hoce nesto da kaze prvu rec ponovi po 2-3 puta i onda nastavi normalno da govori. Ako mu kazem da je dovoljno jednom da kaze on ponovi recenicu normalno bez ponavljanja prve reci, zanima me da li bi to mogao da bude problem mucanja ili neka prolazna faza jer citam na dosta stranica da je to za decu u tom uzrastu normalno? Svakako planiramo posetiti logopeda ali me zanima i vase misljenje. Hvala

    Odgovoreno: 09. 09. 2013.
    • Poštovana,
      Ponavljanje prve reči ili rečenice ili prvih slogova jeste normalno i razvojna faza u govoru trogodišnjaka. Ono što je jako važno jeste da detetu ne skrećete pažnju na njegov govor, tj na njegovo ponavljanje slogova/reči/rečenica. Osvešćivanjem deteta da ima problem, doći će do toga da dete stvarno počne da muca. Sada, u ovoj fazi bitno je vaše ponašanje i vaš stav. Ne sažaljevajte dete, niti ga kažnjavajte. Ne dozvolite mu da vidi da je nešto drugačije u odnosu na pre (bez vaših grimasa kad zamuca ili mrštenja ili coktanja. . . .) . Obraćajte pažnju na to šta vam dete govori, a ne kako vam govori. Ne zahtevajte od njega da kaže ponovo, i to pravilno. Pređite preko zamuckivanja kao da se nije ni dogodilo. Usporite svoj govor, prilagodite ga detetu, ali opet ne da sričete glasove, nego normalno. Usporite tempo života porodice, uvedite rutinu, da se zna kad se ustaje, ide u krevet, obroci da budu u približno isto vreme, kad se ide napolje. . . . Važan je i jedinstveni vaspitni stav roditelja, ali i bake/deke koji provode vreme sa detetom moraju da poštuju pravila (sta se sme, a sta se ne sme) . Igrajte se više igara koje ne zahtevaju govor, iskoristite lepo vreme i budite više na igralištu, slažite kocke, slagalice. . . Smanjite unos šećera, grickalice, čokolade, kupovni slatkiši, gusti sokovi, koka-kola. . . . Za promenu vi napravite kolač.
      a svakako posetite i logopeda.