Pozdrav, imam problem sa sinom oko upisa u osnovnu skolu, jer ima problem sa izgovaranja slova r koje izostavlja iz reci ili ga sa teskocom izgovara iz grla. Par meseci ga vodimo kod logopeda ali nema napretka, i sada kada je poceo upis pojavio se problem. Od logopeda smo dobili odgovor da nije zreo za skolu, da nema dovoljnu koncentraciju i zbog govorne mane. Sto se tice ucenja, bez problema vrlo brzo pamti iako ima jos uvek 6 godina. . . Molio bih vas za savet dal da odlozim upis za jos godinu dana i kakve su sanse da resimo problem sa izgovaranjem slova r? Veliki pozdrav!

    Odgovoreno: 26. 03. 2013.
    • Poštovani,
      Problem izgovora jednog glasa nikad nije bio prepreka za upis u prvi razred. Važnije od toga jeste da li je dete savladalo predčitačke i predpisačke veštine, npr. Da li prepoznaje oblike i ume da ih precrta, da li prepoznaje koji je prvi glas u reči (drugi, poslednji) (analiza) , da li zna koja je reč izgovorena ako kažemo m-i-š (sinteza) , zna da nabroji više reči koje počinju na određeni glas, prepoznaje ritam, zna desno-levo, orijentiše se na papiru i u prostoru, ima odgovarajuću radnu memoriju (npr. Može da ponovi niz od nekoliko brojeva) . Ako ove stvari ne zna, nije spreman za školu.