Zovem se Sanja Pesic, majka sam 3-godisnje devojcice Nevene i jako sam zabrinuta za njeno zdravlje pa bih Vas najljubaznije zamolila da procitate moje pismo i pruzite mi savet kao i nadu da cu izleciti za mene ovu opaku bolest.Naime, pre sest meseci na temenu glave deteta pojavilo se crvenilo u obliku veceg kruga,praceno je opadanjem kose i pojavom peruti.Javila sam se koznom lekaru u domu zdravlja i otpoceli smo sa terapijama.Nalazi koji su radjeni sa dlakom i peruti(skvamom) u higijenskom zavodu dali su dijagnozu:Microsporum canis.Rekli su mi tamo da je to moguce od zivotinja(macka,pas-koje inace cuvmo) i malo me ohrabrili recima da se o leci i da ce kosa porasti.Doktorka Bojana u domu zdravlja je takodje vrsila mikoloske analize i u terapiji je odmah ukljucila tablete:Mycoseb,losion:Obytin.Nakon 2.nedelje ponovo smo uradili mikoloski pregled u domu zdr. i bio je pozitivan, pa je u terapiju ukljucena crema:Lomisil i tableste su nastavljene.Na sledecoj kontroli nalaz je ope! t bio pozitivan, terapija je nastavljena ali je ukljucen i Mycoseb sampon.Posle mesec ipo dana stanje se stabilizovalo, iskljucene su tablete a cremu i sampon smo i dalje koristili. Ovog puta mikoloski pregled je bio negativan.Napredka u pogledu rasta kose nije bilo a takodje i koza na tom delu je bila dosta ostecena pa je doktorka prepisala Panthenol cremu.Iz straha da nesto nije ozbiljnije u pitanju,detetu sam izvadila krv i krvna slika je bila u redu.Celokupna ova terapija je trajala od 5.Decembra '06.Kada sam dete odvela 5.4.'07 na kontrolu jer nikakvih promena nije bilo, doktorka je uvela terapiju ugljenim kiselinama(co2),i sinoderm gel.Nakon tri nedelja stanje se pogorsalo i to me jako brine, i ako mi verujete svakodnevno placem jer ne znam kako da pomognem detetu.Sada je to predeo od temena prema celu i to jako velika povrsina.Kosa neverovatno opada i peruta se, mada nisam primetila da se dete cese.Ove promene su nastale od prilike kada je uvedena terapija sa kiselin! ama.U pocetku su se pojavile zuckaste tackice koje su postajal! e crvenk aste, a kada ih pipnete kao da su imale kvrzice.Oko njih se stvarala perut i tako se velikom brzinom od tackica pretvorio krug ovalnog oblika,pun peruti, a na ivicama crveni i poduo a kosa veoma opada.Doktorka nas je opet uputila u higijenski da uradimo analizu(jer prednodni put je bilo gljivicno oboljenej) a sada kaze da joj to ne lici na isto oboljenje. Ovim putem bih Vas najljubaznije zamolila da mi pomognete.Ne zelim da ispadne da sumnjam u strucnost dr.Bojane, ali bih volela da cujem misljenje jos nekog strucnjaka i da me uputite sta dalje da radim. Molim Vas da mi date bar malo nade da moja Nevena nece ostati celava i time biti opterecena celog zivota.Nadam se da me razumete i unapred Vam se zahvaljujem. Ako je potrebno doci na pregled rado bih dovela dete da i Vi date svoje misljenje.

    Odgovoreno: 09. 05. 2007.
    • Na dugo pismo kratak odgovor-dovedite dete na pregled.Dva dana pre toga ne perite kosu detetu i ne nazite nista. Bez brige ,gljivicne infekcije su ceste ali se uspesno lece samo sto zahtevaju malo vise vremena,narocito kada je dlka zahvacena.
      dr Zorana Zlatanovic
      dermatolog na Klinici za kozne i polne bolesti u Nisu