Prošle godine u avgustu sam nakon dužeg vremena uspela otići na more. Svoje telo i lice sam izlagala velikim temperaturama sunčajuci se po ceo dan. Nakon otprilike dva meseca primetila sam kako se dešavaju promene na licu, naime nakon čišćenja lica ostajali su plitki ožiljci ceđenjem bubuljica. Napominjem da sam do tada imala često akne koje sam uspešno kontrolisala hormonskim tabletama/sredstva za kontracepciju koje mi je ispisao ginekolog dr Komadina u Beogradu i koje zbog policističnih jajnika pijem 5 godina. Uvek sam veliku pažnju posvećivala nezi kože i lica, tako da promene i oštećenja koje sada nosim za mene su neprihvatljive i ne mogu se pomiriti sa ovim nezadovoljstvom do kraja. Poduzimajuci sve shto sam bila u mogucnosti, saznajem za polikliniku u Novom Sadu u Vase Stajica koja mi je preporuchena kao veoma uspeshna, medjutim skupa, student sam, sakupljam i zajmim novac i odlazim sa namerom da se reshim svezih oziljaka. Nekon pregleda preporuchen mi je tzv. fitopiling za koji mi je pitajici objashnjeno kako ne oshtecuje kozu, vec je regenerishe i skida povrshinski slog celija. Nakon pilinga sam shvatila da se zapravo radi o nekoj jakoj kiselini, osetila sam vrelinu koja se shiri i nepodnoshljivo peche. Koza je izgledala crveno, preplanulo, ispecheno a nakon tretmana se perutala i nisam je smela dirati jer me je pekla na sam dodir ruke. Ponovili smo josh jednom isto, treci put nisam nikad otishla, shvativshi i brinuci se za posledice pokushaja da se otarasim oziljaka. Oziljci su vidljivi, medjutim ne veoma primetni, dosta su plitki, te vishe podsecaju na ne ke fleke ili neravnine,verovatno ce nestati vremenom. Medjutim sada vishe moju glavnu preokupaciju nemaju oziljci. Koza je u potpunosti oshtecena i nema sposobnost prirodne regeneracije. Koza je izgubila svoju prirodnu boji i opustila se. U predelu usana se pojavljuju prve bore, proshirene pore u predelu nosa i chela, oziljci su ostali i pojavljuju se novi, a koza je neverovatno labava i suva i stanjena. Ne trebam vam govoriti koliko sam razocharana i tuzna, i koliko sve ovo utiche na moje samopouzdanje. Praktichno sam se povukla u sebe i neprekidno bih mogla plakati. Ceo moj dan sastoji se razmishljajuci o ovim promenama, nachinu izlechenja, ljudima koje bih odabrala i kontaktirala moleci za savet i pomoc, i svojim finansijskim mogucnostima koje su verovatno male da pomognem sebi. Osim same fizichke spoljne bolesti, tolika preokupacija, nezadovoljstvo i razmishljanja bojim se da ne utichu dobro ni po samu psihu, te me i to zabrinjava. Mazala sam razne kremice na lice, kupovala gelove kao shto su caontactubex, scar zone, posetila dermatologa koji mi je preporuchio mikrodermoabraziju, i prodao dva preparata..koji pomazu sushenju akni i chishcenju lica.. Medjutim prirodna vlaznost, hidratantnost i elastichnost koze treba biti regulisana iznutra pretpostavljam.. Za ovaj kratak period svi kazu da sam drugachija i izgledam starije nego shto jesam. Trenutno chekam iz Hrvatske od Aroma Terra biljno ulje ploda divlje ruze za koje sam istrazujuci po internetu saznala da ubrzava proces regeneracije koze oshtecene uve zracima, naborane i koze sklone aknama i oziljcima, kupila sam i jedva nashla tablete gotu kole, biljke koja podstiche metabolizam i ubrzava zarastanje rana i oziljaka, kao tablete colagena sa vitaminom C, shto su mi preporuchili. Sve ovo uzimam bez saveta lekara, dermatologa u nadi makar minimalnih rezultata. Plashim se ponovnog razocharenja i zapravo vishe neznam ni shta chiniti ni kome se obratiti, razumecete kako sam vec izigrana, za shto sam verovatno i sama kriva. Jednostavno ne nalazim nikoga ko sa razumevanjem slusha moje boli, zeli iskreno pomoci u zna kako bi to mogao uchiniti. Saslushhali ste i oprostite shto sam se toliko raspisala, trudila sam se ne objashnjavati previshe detalje i pisati krace. Shto bi ste mi vi mogli reci za sve ovo, mozda preporuchiti neki lek, metodu, ljude ili mesto gde bih se mogla raspitati odnosno kontaktirati u vezi sa ovim. Iskreno, mislite li da postoji li mogucnost nadoknaditi i ispraviti barem malkice ove promene i oshtecenja. Postoje li metode i preparati koji obecavaju pozitivne rezultate u Srbiji, ili to mora biti inostranstvo.. Nadam se Vashem shto skorijem i iskrenijem odgovoru vezanog za moja pitanja. Najlepshe hvala na vremenu koje ste mi posvetili, zaista to cenim. Vash bi mi savet, preporuka odnosno pomoc neverovatno mnogo znachili. Unapred hvala. Veliki pozdrav iz Novog Sada Tamara

    Odgovoreno: 10. 07. 2008.
    • Tamara,bicu kratka..Lepo ste zapoceli terapiju vocnim kiselimama.Sve  promene koje ste opisali  su sastavni deo ove odlicne metode .Nikako niste smeli da terapiju prekinete.Govorite o nedostatku sredstava ,a ovamo narucujete neproverene preparate koji verovatno nisu ni malo jeftini.Vasa koza je prezasicena i preumorna.Preterali ste sa upotrebom kojekakvih krema,gelova,masti. . . Uopste ste skloni bespotrebnom preterivanju-i kada je suncanje u pitanju i kada je nega u pitanju i kada govorite o svojim problemima.Pobacajte sve kremice koje imate,zaboravite sve sto ste procitali na internetu i opredelite se za jednog dermatologa i sledite njegove savete.