Imam 21 godinu.U pubertetu mi se javio ekcem(imala sam ga i kao beba) u predelu vrata ali se vremenom prosirio i na ostale delove tela.I po licu!Kapci su mi crveni,suvi i perutaju se,neretko naduveni i vlazni.Da li je to simptom hronicnog ekcema?!Takodje se to pojavilo i iza i oko usiju.Intersuje me sta da koristim od lekova a da poboljsanje malo duze potraje.Jer,posetila sam lekara vise puta a isto toliko puta prepisan mi je Sinoderm ili Didermal(jednom Hidrokortizon)naravno uz objasnjenje da je sve to na nervnoj bazi!Pa me i to zanima;sta je uzrok ove bolesti?Sve ove masti mi trenutno pomognu ali se nakon najvise mesec dana ekcem vrati.STA PREPORUCUJETE?DA LI TE ISTE MASTI SMAM DA MAZEM I NA LICE?I da li ima leka ovoj odurnoj koznoj bolesti uopste ili su ipak,po nekom nejasnom pravilu,poboljsanja moguca samo leti?Da li postoje i kupke,losioni i kreme za lice koje su prilagodjene ovom tipu koze?Ja isprobah sve,ali ne vredi..Kako ishrana utice na sve ovo?Koje su rizicne nami! rnice(ja procitah negde pomorandze kao i svi mlecni prozivodi..?!).I da li pusenje i sam duvanski dim uticu na pogorsanje stanja koze?
    Hvala

    Odgovoreno: 26. 03. 2007.
    • Po jednoj od brojnih definicija "ATOPIJA je porodicna hiperreaktivnost koze i sluzokoze prema supstancama iz okoline,udruzena sa pojacanom IgE produkcijom i/ili izmenjenom nespecificnom reaktivnoscu."Klasican trijas atopijskih bolesti cine: 1.astma 2.alergijski rinokonjuktivitis i 3.atopski dermatitis. Atopski dermatitis se odlikuje koznim promenama koje-jako svrbe,-karekteristicnog su rasporeda -varijabilnog su izgleda.Najcesce se javlja izmedju 6-7 meseca zivota ali moze i kasnije,cak i posle 20-e godine.Za manifestacije na kozi neophodna je genetska osnova a zatim faktori okoline predstavljaju okidace.Najcesci "okidaci" su fizicki i hemijski iritansi,inhalatorni i alimentarni alergeni,gljivicne,bakterijske i virusne infekcije,klimatski faktori,znojenje,psihicki faktori... Lecenje je dugotrajno i kompleksno.Zahteva upornost i poverenje lekara i pacijenta.Tretman je krajnje individualan i zavisi od-starosti pacijenta,-vrste i stadijuma promena,-lokalizacije i intenziteta promena,-prisustva sekundarne infekcije,-odgovora na terapiju.Neophodno je svakodnevno tusiranje mlakom vodom(do 36 stepeni) i blagim tecnim antisepticima,nakon cega se nanose emolijensi(pozeljno je da sadrze ulje zutog nocurka ili boraca tj.gama linoleinsku kiselinu).U slucaju pojave promena sto pre otpoceti medikamentoznu terapiju-lokalnu,sistemsku -fizikalnuNajbitnija je prevencija-izbegavanje alergena i provocirajucih faktora(dlaka,polen,perje,prasina,budj,detergenti,vuna,najlon,sintetika,metali,emocionalni stres,pusenje i duvanski dim,...)Alergeni iz hrane mogu biti "okidaci" ali obicno koda jako male dece ()od 0-2 god.Kao najcesci alergeni se navode jaja,mleko,brasno,kikiriki,soja...Medjutim dijeta mora biti strogo specificna i pod nadzorom zbog razvoja malnuticije.!!!!!!!!Preporucuju se more i planina u duzem periodu. Uskoro na sajtu opsirnije o ovoj temi.
      dr Zorana Zlatanovic

Komentari na pitanje: #323

    • Skoro dve godine patim od slicne bolesti?? Na rukama i nogama. Koza mi puca do krvi na dlanovima, pretvara se u brazgotine i ljuspe. . Ujutru nenormalno svrbi, tako da sam izgubio zivce skroz!! Isao sam kod dr-a i samo je jedan uocio da se radi o "suvom ekcemu"koji na srecu nije prelazan?? Dr mi je prepisao drzanje zahvacenije delova tela u blagom rastvoru hipermangana i posle toga esperson mast. . Dok su mi ruke masne kao je nesto bolje, ali ja moram na poslu da operem ruke-koristim zeljkovic sapun sa kozjim mlekom, medjutim kad operem ruke time (to mi najmanje upropascuje ruke) , a kad nemam to moram necim drugim, meni se sve vrati kao da nisam lecio nista!!?? Vec dve godine to traje i na kraju sam sa zivcima!! Molim vas za neki konkretan savet, ja sam iz aleksandrovca zupskog! Molim odgovor.