1. Promena na maloj usni vagine

    Pitanje broj: #162678

    Pojavila se neka promena na maloj usni vagine. Ponekad svrbi, ne raste, HPV tipizacija negativna, nema bakterija samo kandida na brisevima. Moj ginekolog je dao dijagnozu lichen vulvae pre nekoliko meseci, jer mukoza vagine često puca i imam beličastu kožu na preponama blizu vagine. Molim vas za savet i mišljenje. Šaljem sliku pregleda

    Odgovoreno: 15. 06. 2019.
    • Preporučujem Vam da sa mesta promene uzmete uzorak i pošaljete na patohistološki pregled, koji će dati definitivnu dijagnozu. Na slici vidim da trenutna promena nije velika te je moguće operacijom je odstraniti u potpunosti i takođe poslati na patohistološki pregled. Potom uključiti adekvatnu terapiju kada se potvrdi dijagnoza.

Komentari na pitanje: #162678

    • Mr sci. med. dr Dragana Petrović-Popović 25. 06. 2019.

      Patohistološki nalaz će dati definitivnu dijagnozu, tj. dati potvrdu da se radi o lichenu, kao sto se na osnovu klinicke slike pretpostavlja ili odbaciti tu pretpostavku.

    • Hvala Vam na savetu. Da li se biopsijom može utvrditi druga promena osim kancerogene?