Poštovani,
    Dijagnosticiran mi je cin III. Budući da sam imala stalnog partnera pet godina nakon raskida u roku od 30 dana stupila imala sam samo dva odnosa sa novim dečkom. Interesira me koji je od njih dvojice prenosilac humanog papilon virusa.
    Hvala unapred.

    Odgovoreno: 21. 07. 2009.
    • Poštovana,
      Za displazije na grliću materice jesu odgovorni humani papiloma virusi. Smatra se da period inkubacije iznosi između 18 dana, do više meseci, jer za pojavu vidljive promene, u smislu resičastih kondiloma u vagini i na vulvi, ali i ravnih kondiloma na grliću materice, pored kontakta sa humanim papiloma virusom, neophodan je i defekt sluzokože, kroz koju će virus ući. Naravno i imuni sistem igra važnu ulogu. Međutim, isto tako se smatra da je za prelazak iz forme cin I, do forme cin III, potrebno više godina, od dve, pa čak do 10.