1. Uvođenje kontraceptivnih pilula

    Pitanje broj: #256

    Imam 22 godine i stalnu vezu, i u dilemi sam da li da počnem da koristim kontraceptivne pilule. Interesuje me Vaše stručno mišljenje o tome, i ako ih preporučujete, koje su po Vašem mišljenju najbolje. Čula sam mnogo priča, kako pozitivnih tako i negativnih. Znam da je to ipak hormonska terapija pa sam u dilemi da li da počnem da ih koristim. Da li je po Vašem mišljenju pouzdanije i kako neki kažu "savremenije" kontraceptivno sredstvo od kondoma?

    Odgovoreno: 20. 03. 2007.
    • Naša zemlja je zemlja sa najnižom stopom korišćenja kontraceptiva u okruženju- verovali Vi ili ne. To je strašno, pogotovo zato što su prekidi trudnoće u mladih žena vrlo česti. Zato sam ja za kontracepciju-milioni žena koriste oralnu hormonsku kontracepciju i to se danas čak i preporučuje u životu svake mlade žene kao prevencija karcinoma jajnika. Naravno to može biti malo i marketinški potez, ali činjenica je da Vam sigurno neće štetiti. Kondom je po meni zakon, ali u dugoj, stabilnoj i sigurnoj vezi potpuno sam saglasan sa oralnim kontraceptivima. Kontraceptivi nove generacije su sa niskim dozama hormona. Ukoliko patite od PMS-a uzmite Yasmin , a ako imate loš ten i kosu preporuka je Jeanine. Piju se od prvog dana ciklusa. Pre upotrebe uradite: krvnu sliku, sedimentaciju, biohemiju, pregled dojki kod Vašeg ginekologa, takođe i kolposkopiju i PA.