Postovani doktore, partner i ja vec 8 meseci pokusavamo da postanemo roditelji, ali do zaceca ne dolazi. Recite mi da li se slazete sa musljenjem mog doktora da je normalan period od dve godine da do zaceca ne dodje pa da se posle toga to smatra problemom? Ciklusi su mi uredni. da li mozete blize da mi objasnite kako to da se ovulacija ne desava svakog meseca, a dolazi do menstruacije? Hvala unapred!

    Odgovoreno: 15. 07. 2007.

    • Po staroj definiciji bracnim infertilitetom se smatra period od dve godine u kome uz redovne seks. odnose ( 2x nedeljno) ne dodje do zaceca. Danas je ta granica smanjena na jednu godinu- pa prema tome Vi jos uvek niste kandidat za lecenje. Ono sto je za Vas vazno je da pokusate da recimo do kraja ove godine ne razmisljate o imperativnom zatrudnjivanju i da budete optereceni tom mislju. Opustite se idite na odmor ako ste u mogucnosti i zaboravite na to da svakog meseca sa menstruacijom Vama dodje razocarenje jer eto i ovaj put nista. Sto se tice redovnosti ciklusa i ovulacije -obicno su redovne i bolne menstruacije posledica ovulatornih ciklusa. Moguce je da su ciklusi ovulatorni a da ne dolazi do oslobadjanja j. celije, a takodje i da su redovni a bez ovulacije. Dugo bi potrajalo kada bih Vam sve objasnjavao a to u sustini Vama u ovom trenutku nista ne znaci- bar do kraja ove godine. Zato opustite se i ne razmisljajte imperativno i opsesivno o detetu i to vrlo cesto urodi plodom