postovani dr zeljela bih vas savjet naime prije 2 mjeseca u 32 sedmici trudnoce imala sam abrubciju koja se dogodila u snu i bez nekog posebnog razloga nemam povecan pritisak niti nekih oboljenja trudnoca je bila uredu beba nije prezivjela meni je radjen carski rez napominjem drugi jer vec imam dijete od 5 god i imam 39 god da li je primijecena pojava da se abrubcija ponovila i koliko je rizican treci carski rez u mojim godinama da napomenem jos da imam malo ubrzane otkucaje srca i da sam u trudnoci imala ceste glavobolje koje sam inace imala samo kad dobijem menstruaciju da li te glavobolje ukazuju na neku problem hvala i pozdrav

    Odgovoreno: 15. 07. 2007.

    • Postovana ono sto se Vama desilo je tipicno- knjiski a koji su razlozi to jos uvek ostaje u domenu nagadjanja. Zna se samo da su abrupcije najcesce oko 32. nedelje trudnoce i vrlo cesto se zavrsavaju letelno po dete. Obzirom da imate 39 god moj savet je da napravite pauzu od 18 meseci a da zatim krenete u trudnocu u kojoj cete obavezno uraditi amniocentezu i koja ce biti tretirana od Vaseg ginekologa sa malo vise paznje - da ne kazem kao rizicna (tokolitici i gestageni i hospitalizacija oko 30-te nedelje). Treci carski rez danas vise nije neuobicajena pojava i nema razloga da to bude prepreka za Vas. Posetite kardiologa i neurologa zbog navedenih problema- koji nisu u direktnoj vezi sa trudnocom.