Imam 23 godine.Imam obilno i dugotrajno krvarenje.Isla sam na ispitivanje hormona,ultrazvuk.To traje vec 2 godine uz povremeno regulisanje ciklusa hormonalnim tabletama.Ja hormone ne zelim da uzimam.Inace sam gojazna.Isla sam po doktorima raznima,svi totalno nezainteresovani,kazu:Mlada si sve je uredu,smrsaj i sve ce biti uredu,u medjuvremenu pij Cikloproginova lek.I ja pijem 3 meseca i bude mi normalno samo ta tri meseca a posle opet sve po starom.Inace sam zbog krvarenja anemicna i ne mogu drzati nikakve dijete bar ne rigoroznije.I nastaje zacarani krug.Inace sam nevina.Molim vas pomozite mi savetom ili me uputite kod pravog doktora(ne nuzno privatnika kako rade doktori u bolnicama)

    Odgovoreno: 28. 06. 2007.

    • Lek izbora za vas je mefenaminska kiselina koja lokalno smanjuje koncetntraciju prostaglandina odgovornih za obilno menstrualno krvavljenje. ALI u nasoj zemlji nije registrovan ni jedan lek sa meffenaminskom kiselinom (ponekad se moze naci lek Ponstel). Po efektima najpriblizniji je Naproksen (Naksetol). Preporucuje se inicijalna doza od 500mg kada pocne krvavljenje pracena sa 250 mg svakih 6 sati u ukupnoj dnevnoj dozi ne vecoj od 1250 mg ( dok traje krvavljenje) Takodje dobar efekat se moze postici oralnom kontracepcijom i od toga ne treba da bezite. Savete u vezi korekcije telesne tezine takodje ozbiljno shvatite i potrazite savet dijetologa.. Anemiju korigujte Ferrum -lek-om 2x1 10 dana posle 1 dnevno 10 dana pa provera krvne slike.