dobar dan. ove sedmice ušla sam u drugi trimestar druge trudnoće. u prethodnoj (porodola se u decembru prišle godine) sam tokom posljednja dva mjeseca imala stalne probleme sa upalama mokraćnih kanala. sve je na kraju prošlo dobro. međutim, ovaj put se upale ponavljaju već u ovako ranom stadiju trdnoće, pa ne znam da li i koliko treba da brinem za zdravlje bebe. također, ne znam da li smijem uzimati antibiotike. eto. unaprijed hvala, martina, travnik

    Odgovoreno: 24. 06. 2007.
    • U trudnoci zenski organizam je preplavljen hormonom posteljice- progesteronom. Njegova uloga je da relaksira glatke misice materice i time omoguci iznosenje trudnoce. Ali osim ove progesteron relaksira i ostale glatkomisicne strukture- digestivnog i urinarnog trakta. Zato trudnice cesto pate od zatvora i urinarnih infekcija. Infekcijama urinarnog trakta pogoduje i prisustvo trudne materice u maloj karlici zene sto moze otezati drenazu urina i time biti pospesujuci faktor u razvoju infekcije. Iz tog razloga je u trudnoci potrebno kontrolisati nalaze urina najmanje jednom u svakom trimestru ili po potrebi, jer nelecena urinarna infekcija moze stvoriti razlicite probleme od kojih je najtezi spontani abortus ili prevremeni porodjaj. Mozete slobodno koristiti antibiotike najbolje po antibiogramu. (dozvoljeni su ab. iz grupe penicillina, cefalosporina, eritromicin- sto uglavnom pokriva uobicajenu uzrocnicku floru)