Postovani doktore, molim vas za savjet. Na redovnom pregledu 2003. godine receno mi je da imam hydrosalpings na lijevom jajovodu. Nalaz HSG-a je pokazao da je prosirenje oko 5 cm, desna strana je prohodna. Predlozena mi je laparoskopija. Posto suprug poznaje dosta ljekara, u konzultaciji sa njima savjetovano nam je da pokusam ostati trudna, a ako bude problema onda ici na operaciju. Nakon 2 mjeseca ostala sam trudna, sve je proslo u redu i rodila sam zdravog djecaka. Od poroda idem na preglede svakih 6 mjeseci i tada radim i papa-test, nalazi su uredni. Ali poslije poroda stalno imam bolove u donjem dijelu stomaka i jajnika. Posljednja 2 mjeseca su poprilicno jaki, posebno na lijevoj strani. Uradila sam KKS, SE, CRP i urin. Sve je u granicama normale. Doktorica kaze da je to upala, ali zar se ona ne bi pokazala na lab. nalazima? Ja sam voljna uraditi dodatne pretrage, ako treba i HSG, ali receno mi je da nema potrebe, posto je UZV uredan, ne vide se prosirenja jajovoda. Da li je potrebno jos nesto uraditi, mozda i! laparoskopiju, jer su ovi bolovi zaista vec nepodnosljivi? Da li moze doci do nekog tezeg oboljenja kao posljedica tih ranijih upala? Ima li potrebe uraditi tumor markere? Unaprijed zahvalna.

    Odgovoreno: 08. 06. 2007.
    • Opis Vasih bolova je nepotpun- niste napisali da li su povezani sa ciklusom- u stvari kazete da su vise sa leve strane (tamo gde je bio hidrosalpinx). Mislim da treba razmisljati u dva ili tri pravca: Prvo moguce da je u igri i dalje hidrosalpinx u smislu hronicnog zapaljenja , ili cak neke subtorkvacije (delimicno uvrnuce oko svoje ose koje se povremeno pojacava- te tada vise boli). Tu od pomoci moze biti anamneza, pazljiv ginekoloski pregled, HSG i naravno laparoskopija. Drugi pravac je razmisljati u pravcu endometrioze - koju karakterise povezanost sa ciklusom, gde bi pomogla kontraceptivna terapija (za smanjenje ili eliminaciju bola) pa mozete probati- 2-3 meseca-kao test. Treca stvar koja bi dosla u obzir je PID (pelvicna inflamatorna bolest) u cijoj je osnovi vrlo cesto infekcija hlamidijom pa bi pretrage u ovom smislu bi bile korisne (V+C bris). U svakom slucaju u sva tri pravca laparoskopija resava Vas problem (u dijagnostickom pa i u terapijskom) te je ona moj predlog za Vas.Ako je PA nalaz uredan dovoljno je da ga radite jednom godisnje. Nema potrebe za tumor markerima, a do tezeg oboljenja na osnovu starih upala retko dolazi.