Postovani doktore Stefanovicu, zanima me koji procenat muske populacije ( na osnovu Vaseg radnog iskustva i po statistickim podacima ) razvije smanjeni fertilitet kao i sterilitet nakon prelezanih zauski u detinjstvu ? I da li tezina klinicke slike utice na pojavu neplodnosti ili se ona moze javiti i kod blazih oblika ? Hvala unapred i srdacan pozdrav.

    Odgovoreno: 29. 05. 2007.

    • Na ovo pitanje precizniji odgovor Vam moze dati urolog - kod nas se oni bave muskim sterilitetom, ali ja Vam iz literature mogu reci da se oko 20% parotita komplikuje orhitisom (upala testisa). Ako je infekcija obostrana - dakle teska dolazi do atrofije testisa i posledicnog steriliteta.