Postovani doktore Stefanovicu, kao prvo, zelela bih da Vam se srdacno zahvalim na odgovorima na moja ranije postavljana pitanja. Vodjena vise nego prijatnim iskustvom Vase profesionalnosti imam jos 1 pitanje : moji menstrualni ciklusi se javljaju svaka 30-35 dana ( najcesce na 32-33 ). Svakog meseca simptome ovulacije ( prozirna rastegljiva sekret za koncicima krvi ili braonkastim oskudnim iscetkom, bolovi u donjem delu stomaka ) imam vec 14-og dana od pocetka menstruacije. Da li znaci da je tog dana nastupila ovulacija ili ovulacija tek predstoji ? Obzirom na moju duzinu ciklusa kao i na to da je druga faza ciklusa stabilnija tj. da se menstruacija javlja uvek 14 dana nakon ovulacije, po toj logici meni je ovulacija 19-og ili 20-od dana ciklusa ( po kalendaru, ali tada nemam bas nikakve simptome ). Zanima me kada u mom slucaju nastupa ovulacija, kada imam simptome ili prateci duzinu ciklusa ? Sa suprugom "radimo" na bebi ali nismo u mogucnosti da u intervalu od 10-ak plodni! h dana redovno upraznjavamo seksulane odnose jer se vidjamo iskljucivo vikendom ? Hvala Vam najlepse na odgovoru i veliki pozdrav.

    Odgovoreno: 28. 05. 2007.
    • Pitanje je interesantno, a vezano je za fina zbivanja u organizmu zene koja traju do 96 h (skok LH do zavrsavanja II mejotske deobe - ako dodje do opldnje) u sklopu kojih se nalazi i trenutak ov ulacije koji je po nekima (vecini) explozivni akt a po nekima ne- kada dodje do oslobadjanja jajne celije. Promene koje Vi dozivljavate su posledica hormonskih oscilacija (estrurs). Ipak iskustveno se zna da je druga faza stabilnija i da uvek traje 14 dana. Znaci vasi plodni dani su oko 18. tog dana Vaseg ciklusa a da bi ste 'UBOLI" trenutak potrebno je nevezano za ovulaciju u tom periodu voditi ljubav bar jednom u 4 dana- to je nacin da sigurno ne promasite mogucnost za oplodnju. Ako mozete cesce tim bolje. Samo napred.