Imam 20 god. i pojacanu maljavost nausnica i potbradka,koja mi se javila pre par meseci.Bila sam na par tretmana trajne epilacije u laserskom centru.Medjutim,doktorka mi je preporucila da uradim detaljnije analize,odnosno hormone,testosteron i dihidroepiandrosteron.Posto su oni uvecani savetovala mi je da uradim ultrazvuk jajnika i nadbubreznih zlezda.Jer,povecana maljavost,kako dr kaze,moze biti izazvana policisticnim jajnicima.Savetovala mi je i to da se obratim endokrinologu i kardiologu.Molim vas recite mi nesto vise o tome i da li je uopste moguce uz primenu odredjenih medikamenata i epilacije trajno rasiti problem maljavosti.

    Odgovoreno: 16. 05. 2007.

    • Iz navedenog Vi pripadate dijagnozi policisticnih jajnika koju karakterisu: pojacana maljavost, retke menstruacije, poremecen hormonski status, gojaznost i sterilitet. Dakle sindrom koga cini citav niz simptoma. Potrebno je detaljno ispitivanje endokrinoloskih parametara i sa aspekta endokrinologa i sa aspekta ginekologa. Posle ispitivanja moze se pristupiti lecenju koje je dugotrajno i zahteva visoku disciplinu i upornost i tada rezultati obicno ne izostaju. Znaci upotreba odredjenih lekova iz nase oblasti uz prethodno sagledavanje od strane pomenutih specijalnosti kao i adekvatan higijensko dijetetski rezim dovesce do poboljsanja ali ne i potpunog povlacenja maljavosti (jer ona je pored ostalog i genetski predodredjena). Dakle potrebno je da se obratite endokrinologu i ginekologu, ali i kozmetika ce morati da se umesa- tu Vam ja ne mogu mnogo pomoci, ali sam cuo da postoji laserskoa trajna epilacija koja je dosta skupa, ali i uspesna.