Molim vas da mi kazete nesto o leukoplakijama.Doktor mi je konstatovao da imam leukoplakije na grlicu materice koje na dodir krvare, pa sam jako zabrinuta.Sta su one zapravo i koliko se uspesno lece?

    Odgovoreno: 15. 05. 2007.
    • Leukoplakia je grcka rec koja znaci belo polje- a u nasoj praksi predstavlja patolosku kolposkopsku sliku (dakle nesto sto odudara od normalnog nalaza). Potrebno je uz kolposkopiju uraditi i PA nalaz i ukoliko kontaktno krvari ciljanu biopsiju grlica radi definitivne dijagnoze. Obicno se ispod leukoplakie nalazi najblaza patoloska promena (CIN 1) koja se uspesno leci dijatermokoagulacijom ili laser-evaporizacijom.