Postovani, imam punih 44 godine i pre dve godine poceli su problemi sa urednoscu ciklusa. Svoj mesecni ciklus dobijam u razmacima od 15 do 45 dana, a ovo se narocito ispoljava u letnjem periodu, dok je preko zime situacija urednija pa su oscilacije oko 3 do 7 dana. Ginekoloski predgled je uredan, PA II, VS IIIa, UZ, radjen vaginalnom sondom, uredan, nemam nikakve tegobe osim povremenih bolova u donjem delu stomaka. Zadnji pregled je bio u junu ove godine i tada je konstatovano blago zadebljenje sluzokoze materice ali je doktorka rekla da je to posledica kasnjenja menstruacije i da cu verovatno imati jace krvarenje, sto se i desilo. Ona smatra da je rano za bilo kakvu terapiju, ali ja pored toga osecam i konstantu malaksalost, blago neraspolozenje i kao da mi je sva snaga izasla iz tela. Da li je u pitanju menopauza i ako jeste sta da preduzmeme da bar malo vratim zivotnu energiju. Osim ovoga zanima me da li u mojim godinama mogu koristiti tablete za odlaganje ciklusa posto po mojim proracunima treba da dobijem bas u vreme odlaska na more i kako da to ucinim obzirom na neurednost ciklusa. Takodje me zanima mogu li koristiti hormonsku kontracepciju, jer postaje zamorno koristiti druge vidove zastite a ne zelim ugradnju spirale. Hvala.

    Odgovoreno: 09. 07. 2008.
    • Po onome sto ste napisali Vi ste u perimenopauzi- periodu kada popusta funkcija jajnika te je sve ono sto navodite prateca simptomatologija. Za hormonsku supstitucionu terapiju nije rano i slobodno posle kontrole ginekoloske koju imate, i kontrole grudi, mozete uzeti za pocetak 3 meseca preparat Klimen. On ce Vam dati "vetar u ledja" neko vreme, pa kada ciklusi opet pocnu da izostaju-opet. Ako niste za ovu terapiju probajte prvo sa preparatom crvene deteline- kod nekih zena se pokazao odlicnim. Jos jedan nacina davanja "vetra u ledja" je da 3 meseca od 16.-26 dana ciklusa uzimate Primolut-nor 2x1 10 dana. I na taj nacin cete se "urediti" za neko vreme. Nista od ovoga nije opasno po Vase zdravlje a pomoci ce Vam. Oralna kontracepcija za Vase godine ne dolazi u obzir. Medicirana spirala MIrena je takodje odlican potez za Vase godine i tegobe koje imate, ali necete je te Vas necu ubedjivati na tu temu.Ciklus mozete odloziti tako sto cete 5 dana pre ocekivane menstruacije poceti sa tbl Primolut-nor 2x1 i uzimacete ih dok ste na moru (dok treba). Kada prestanete sa njima - dobicete. Setajte, pijte magnezijum i kalcijum, unosite Kalijum (banane, paradajz), soju. Kada ste nervozni uzmite kapi valerijane ili neki blagi sedativ bromazepam).