Postovani doktore,imam 29 godina i problem oligomenoreje(rekla bih sekundarne,s obzirom na to da su mi ciklusi produzeni poslednjih pet godina).Prva menarha je bila sa 13.godina i bile su uredne.Zatim sam od 19-te godine pila Rigevidon kontraceptivne pilule zbog zastite po nalogu lekara, i pila sam ih 4 godine.Od tada vise nisam nista koristila i imam ovaj problem.Doktor nije zeleo nista da ispituje jer nisam tada planirala trudnocu.Sada planiram trudnocu i zanima me koje hormone i na koji nacin treba da proverim bar za pocetak,da bih bila sigurna da li je to u redu.Nalaz na UZ je uvek bio uredan i redovno odlazim na preglede.Cenim Vase misljenje i zato Vam se i obracam iako bih verovatno savet mogla da dobijem i od ordinirajuceg lekara.Unapred,puno hvala!

    Odgovoreno: 07. 07. 2008.
    • Ako ste vec resili da idete u trudnocu krenite i ne razmisljajte mnogo o oligomenoreji (izolovana nista ne znaci). To kazem zato sto je leto i lekari su na odmoru pa juli i avgust provedite bez ispitivanja. Ako se nista ne desi do septembra (mada je to malo vremena), za pocetak ce sa Vase strane biti dovoljno da uradite bazalni hormonski status (hormoni jajnika, tireoidee i prolaktin) od 2.-4. dana spontanog ciklusa. Takodje folikulometrija bi dosla u obzir kako bi ste utvrdio karakter ciklusa  (ovulatorni ili ne). Normalno ginekoloski pregled sa kolposkopijom, Pa testom , VS i vaginalnom mikrobiologijom su pozeljni.