Pocituvan doktore, pred dva meseci vi pisav deka edniot testis na moj soprug mu e znacitelno pomal od drugiot kako rezultat na operacija napravena na kila uste koga bil mal. Vie me sovetuvavte da napravi spermogram. Toj napravi i rezultatite se sedni : - pH 7,8; - podviznost na spermatozoidite vo(%): brza linearna progresivnost 10 %, spora ili nelinearna progresivnost 10%, neprogresivna podviznost 30%, nepodvizni 50%; - Koncentracija- 3 000 000 -Vkupen broj na spermatozoidi vo ejakulatot - 6000 000 -Eozinski test- 52% zivi 48% mrtvi -Morfologija na spermatocoidi: normalni 40%, so promena na glava 40 %, so promena na vrat 10%, so promena na opas 10 %; - leukociti - retki; - Drugi okrugli kletki - retki; - Agutinacija - Ne. Toa e rezultatot od spermogramot na moj soprug, pa bi sakala da mi kazete dai ovaa sostojba e dobra i ako ne e dali moze da se popravi i dali moze da imame deca. Fala Odnapred

    Odgovoreno: 28. 06. 2008.
    • Normalan spermogram izgleda ovako: Volumen 1,5 do 10 kubika; Boja: bela ili zuckasta; miris: kao kestenov cvet; PH: 7,2-7,8; pokretljivost: vise od 50% pokretnih ; razvodnjavanje: 15-60 min nakon ejakulacije; koncentracija: 40-250  x 10 na 9 /L (miliona); morfologija: vise od 50% normalnog oblika..Kao sto videite spermogram Vaseg supruga nije dobar. Potrebno je da konsultuje urologa - postoji mogucnost poboljsanja spermograma pomocu lekova. Takodje mozete pokusati sa inseminacijom (posle obrade sperme u centrifugi i specijalnom mediju. Dok god postoji i jedan ziv spermatozoid postoji nada. U krajnjem slucaju ako urolog i inseminacija ne pomognu postoji tzv ICSI metoda (intracitoplazmatska spermaticna injekcija) kojom je moguce oploditi j. celiju i takvom spermom i ostvariti trudnocu.