Postovani, molim Vas za pomoc. Imam 29 godina, i vec pet godina muku mucim sa vaginalnom kandidijazom (candida albicans), koju sam dobila prvi put pre pet god, nakon jednog odnosa bez zastite. Od tada se infekcije ponavljaju jedna do dve u toku meseca, sa kracim periodima bez infekcije od 2,3 meseca. Po pravilu, svrab i sirasti sekret javljaju se uvek dva dana posle odnosa (uvek koristim kondom jer poslednjih godinu dana nemam stalnog partnera). Koristila sam masu vaginaleta: Canesten, Lomexin i Diflucan tabletu. Poslednja infekcija bila je pre oko 3 nedelje, koristila sam dve ture Canesten3 vaginaleta, ali posto nije bilo nekih rezultata, popila sam i Diflucan 150mg dve kapsule u razmaku od 5 dana, pa je proslo. Nakon toga sam otisla na kontrolni pregled, i ovo su trenutni rezultati: BRIS CERVIKSA: kultura na gljivice negativna, zasejane podloge na bakterije ostale su sterilne BRIS VAGINE: kultura na gljivice negativna, oskudna bakterijska flora VAGINALNI SEKRET: IIIa grupa, brojne bakterije PAPA TEST: II grupa, leukociti, celije gornjih slojeva epitela bez znakova atipije HLAMIDIJA: negativna (DIF metoda) ureaplasma i mycoplasma nije radjena Iako je ovo manje-vise ok, ja imam ogroman strah da cu opet dobiti kandidu nakon sledeceg seksa sa kondomom, ili nakon menstruacije. Napominjem da i poslednje tri nedelje osecam blago peckanje uretre, ali nisam pila nikakve antibiotike. Molim Vas da mi odgovorite na par pitanja: - procitala sam na temi "Kandida, nocna mora zena" da se za recidivirajuce infekcije pije Diflucan 150mg jednom nedeljno, u trajanju od 12 nedelja. Da li da pokusam sa tim? (nemam nikakvih tegoba sa bubrezima i jetrom) -da li je u redu povremeno unutrasnje ispiranje sa 3% rastvorom mlecne kiseline? (npr posle menstruacije) -postoji li nesto sto bih mogla da primenim odmah posle odnosa, da sprecim kandidu? (da li npr. da se isperem mlecnom kiselinom, ili da koristim bioclin acti-gel, ili da stavim povidon-jod vaginaletu, ili sta vec) -sto se tice obnavljanja vag. flore, ima li efekta tampon namocen u acidofilni jogurt, i ako jeste, koliko cesto? Lactovag vaginaleta nema nigde, a Lactogyn sam pila jednom, ali nije bilo rezultata (problem mi predstavlja i cena). -da li da lecim IIIa grupu sekreta i cime? Secer nisam vadila, ali nemam simptome secerne bolesti i niko u porodici ne boluje od secera. Nisam testirala stolicu na kandidu, ali nemam nikakvih probavnih smetnji. Pijem od pre dve nedelje dnevno 1g C vitamina, kapsule belog luka, propolis kapi i kompleks vitamina i minerala za zene. Izvinjavam se na ovako opsirnom pismu, ali moj ginekolog je totalno nezainteresovan, a ja ne mogu vise ni psihicki ni fizicki da podnesem kandidu.

    Odgovoreno: 21. 06. 2008.
    • Vi ste u problem vaginalne kandidijaze usli bolje nego vecina ginekologa- sto znaci da je muka velika.. Ja bih Vam savetovao da sada kada ste resili pitanje kandide (dobri su rezultati) probate sa sledecim rezimom:
      1. dijeta- koju ce Vam propisati dijetolog;
      2. u sledeca najmanje tri ciklusa neposredno posle ciklusa Vag. Canesten 1 ( ili 3);
      3. posle odnosa ispiranje mlecnom kiselinom ili  bioklin-gel (sami cete ustanoviti sta je bolje);
      4. promenu vrste prezervativa;
      5; unutrasnje ispiranje (irigiranje) po potrebi, ali ne cesce od 1-nedeljno.
      Produzenu terapiju Diflukanom za sada ne. Laktovag proizvodi Torlak i moze da se nadje ili poruci (barem je moglo), a za tampon i jogurt sam cuo, ali nemam iskustva.

Komentari na pitanje: #6885

    • Ako je Vaš ginekolog nezainteresovan-promenite ginekologa, nađite nekog koji će biti zainteresovan za Vaše zdravlje.