Postovani doktore Stefanovicu, da li mozete da mi odgovorite na pitanje kada se najranije moze ustanoviti trudnoca primenom trans-abdominalnog a kada trans-vaginalnog ultrazvuka ? Najlepse hvala i puno pozdrava.

    Odgovoreno: 03. 05. 2007.
    • Gestacijski mesak najranije moze biti identifikovan 25-og dana od prvog dana zadnje menstruacije, embrion koji se razvija 34.-og dana od z. menstruacije, a volumen gestacijskog meska moze se meriti sa 4 nedelje. Ovo napisano je knjiski podatak vezan za idealne uslove, koriscenje najsavremenijih aparata i transvaginalne sonde. U praksi transabdominalnom sondom trudnocu mozemo videti sa 5-6 nedelja , a vaginalnom sondom sa 4-5 nedelja. Srcanu akciju ploda mozemo uociti vaginalnom sondom sa 5+4 nedelja.