Postovani, trenutno sam 26.-toj nedelji trudnoće i urađen mi je Color-Doppler ultrazvučni pregled na kome mi je doktor vrlo šturo rekao da beba ima neuobičajenu dislokaciju u glavici. Na nalazu koji smo dobili stoji da postoji dislokacija uz graničnu proširenost komora (atrijum 9.5mm, dislokacija 5mm) i rečeno mi je da se javim na kontrolu za dve nedelje. Molim Vas da nam kažete kakve su moguće komplikacije i posledice po bebu. Unapred hvala!

    Odgovoreno: 03. 05. 2007.

    • Najverovatnije se radi o prosirenju bocnih mozdanih komora sto se u ovom periodu realativno cesto moze sresti kao fizioloska pojava. Prosirenost bocnih komora moze ukazati na poremecaj cirkulacije likvora i stvaranje tzv "vodene glave" , ali to je samo objasnjenje za Vas - odnosno zasto je Vas lekar trazio ponovni pregled za dve nedelje sto je i uobicajeni postupak za ovakvu sumnju. Sirina mozdanih komora do 10 mm je fizioloska- normalna, a danas su granice pomerene i do 15 mm, zato nemojte se unapred sekirati jer ce na sledecoj kontroli najverovatnije sve biti u redu.