Postovani, pre 7 dana sam prvi put stupila u intimne odnose, posle kojeg je 3 dana bilo prisutno blago krvarenje. Nakon drugog odnosa, obilno krvarim vec 3 dana i danas sam bila na pregledu kod ginekologa. detaljnim pregledom i vaginalnim ultrazvukom nije ustanovljena nikakva fizicka povreda vagine niti materice, sve je u redu. lekar kaze da krvarenje nije organskog vec psihickog porekla, u smislu da mi je usled jake navale emocija popucala sluznica materice na nekim mestima, te mi je dijagnoza metrorrhagia dysph, dobila sam inekciju Oestradiol 10 mg I.M., treba jos dve da dobijem. Prepisane su mi Jasmin tablete iz razloga sto inace imam bolne menstruacije pracene povracanjem, dijarejom, depresijom, kao i radi prevencije raka grlica materice, s obzirom da je bilo pojave raka druge vrste u porodici. Mozete li mi objasniti fenomen disfunkcionalnog krvarenja iz materice, da li je zaista na psihickoj bazi ili bi trebalo da se zabrinem? Takodje, protivnik sam uzimanja hormona,narocito bez prethodne analize krvi.Da li bas moram piti te tablete, bojim se da ce imati negativne posledice? Inace prilicno zdravo zivim, ne pijem, ne pusim, ne drogiram se, nemam visak kilograma. Hvala unapred na odgovoru!

    Odgovoreno: 19. 06. 2008.
    • Niste napisali  u kojoj ste fazi ciklusa- moguce je da ste od stresa (od prvog odnosa) dobili ciklus pre vremena-to je moguce i to spada u disfunkcionalna krvavljenja. Nije mi jasno zasto je Vas ginekolog odlucio da Vam odmah ukljuci hormonsku terapiju-(verovatno na osnovu UZ-cnog nalaza), ali sada nastavite po shemi koju Vam je propisao da se stvari jos vise ne bi  iskomplikovale. Kontraceptive pijte 3 meseca a zatim ne morate- oni svakako nisu lek za prevenciju raka grlica (kako ste napisali - vec se smatra da su dobri za prevenciju raka jajnika), ali su odlicni za tegobe koje ste opisali-eliminisace ih. Ako ne pijte OK onda obavezno kondom za svaki odnos. Nece biti stetnih posledica po Vas zbog OK- milioni zena piju tablete bez  problema.