Postovani doktore,imam 32 godine,jedno dete,i pre nekoliko godina radjena je konizacija.U martu sam imala spontani pobacaj.Interesuje me da li je intervencija uzrok pobacaja,jer je grlic skracen,inace lekar mi je rekao da treba da se stavi serklaz kad ostanem u drugom stanju.Kakva je to intervencija? takodj unazad dve nedelje osecam tupe bolove u donjem delu kicme i lak svrab i peckanje mada sekret i nije pojacan.Inace papa jeII grupa,a VS je bio III,i koristila sam Orvagil tbl. i vag.,ali su se posle izvesnog vremena predhodni simptomi vratili.Izvinite na opsirnosti,molim Vas savet i misljenje.

    Odgovoreno: 19. 06. 2008.
    • Konizacija nije uzrok Vaseg spontanog pobacaja. Najcesci uzrok je infekcija, hromozomske abnormalnosti, a isuficijencija matericnog usca izazvana konozacijom moze biti uzrok pobacaja, ali u drugoj polovini trudnoce. Serklaz je metoda kojom se neresorptivnim koncem bykvalno kao dzak "vezuje" grlic cime se pruza fizicka potpora skracenom grlicu (da izdrzi trudnocu).  Kratka intervencija koja se izvodi u kratkotrajnoj anesteziji. Ono sto je najvaznije kod Vaseg stanja a vezano za trudnocu je : serklaz posle 16-te nedelje trudnoce, borba protiv V+C infekcije pre i tokom trudnoce (jer ako je ima pokrenuce mehanizam pobacaja a serklaz se tada mora skinuti), i tokoliza- sprecavanje prevremenih matericnih kontrakcija. Drugo: probajte sa  Poliginax vaginaletama - jedno pakovanje a ako ne pomogne V+C bris i lecenje po antibiogramu.