Postovani doktore, imam 31 godinu i na ginekoloskom pregledu pronadjena mi je cista na desnom jajniku - cisticna formacija 44x44 mm, hiperehogenog sadrzaja. Papa test je u redu, II grupa. Ginekolog mi je preporucio kontraceptivne pilule Jasmin i smatra da cu morati da ih pijem najmanje godinu dana kako bi cista nestala. Do sada nikada nisam pila ove tablete, i iskreno, vrlo sam skepticna zbog eventualnih nezeljenih efekata ovih tableta. Zelela bih da cujem vase misljenje, da li je terapija ovim tabletama neophodna i da li eventualno postoji neki drugi vid terapije. Da li postoji mogucnost da se cista spontano smanji i nestane? Takodje, sta vi mislite o tabletama Jasmin, da li biste vi predlozili neke druge tablete i da li smatrate da ce zaista biti neophodno piti ih godinu dana. Unapred hvala!

    Odgovoreno: 14. 06. 2008.
    • Kod takvih slucajeva ja trazim da se uradi KS, SE , tumor marker Ca-125 i doppler jajnika, i ako su ovi rezultati u redu propisujem OK 3 meseca  uz himoral forte 3x1 1-2 kutije.  Ovaj period (3 meseca) je sasvim dovoljan da se stvar demarkira. Nema potrebe da ih pijete godinu dana , a ujedno nema potrebe i da ih se plasite. Nakon 3 meseca cista ce nestati ako je funkcionalna sto ja mislim da je Vas slucaj .