Postovani dr.Stefanović,moja prijateljica koja ima zdravstveni problem me je zamolila da Vam posaljem ovaj mail i zamolim za Vase misljenje i savet po pitanju daljeg toka njenog lecenja, s obzirom da nema kompjuter niti internet. Ona je 1979 godiste i imala je 3 intervencije na dojkama.Rana nikako ne zarasta, puni se gnojem i puca.Od terapije ne koristi nista.Sutra treba da uradi bris rane, u proslogodisnjem nisu izolovani bakterije niti virusi.Mamografija joj nije radjena.Oseca konstantan bol u predelu rebara i ruku, hirurg joj je rekao samo da je sklona tome, bez ikakvih daljih objasnjenja.Pre 3,5 godine se porodila i od tada je krenuo problem najpre sa jednom, a zatim i sa drugom dojkom. Reproduktivni hormoni joj nisu ispitani. UZ dojki: Dojke dominantno zl. tipom sa znacima fibrocisticne displazije, bez sol.tu.Desno paramamilarno vizualizuje se hiperehogena jasno ogranicena promera 6 mm. Koza i pektoralna fascija slobodne. U aksilama se ne vizualizuju pat.igll.Zakljucak: Dysplasio mamae fibrocistica bill.Status post ex.abscessus retromamilaris dex.Unapred hvala.

    Odgovoreno: 11. 06. 2008.
    • Ono sto je po meni osnovno je uraditi bris rane i delovati po antibiogramu. Iz pisma ne mogu da najjasnije shvatim o cemu se radi: ona je po nalazu imala absces dojke- verovatno posledica infekcije posle dojenja - pri cemu kazete da nije izolovana nijedna bakterija (ali pre godinu dana)- sto je moguce- postoje i sterilni abscesi. Verovatno se radi o zaristu koje nije adekvatno sanirano u prethodnim intervencijama. Tu je potrebno biti uporan sa previjanjem i rana ce na kraju zarasti- nema sta drugo da se radi jer po onome sto ste mi napisali nema patoloskog supstrata- samo ocisceni absces.